Mateřství jako příležitost

25.11.2020

Jaká byla má cesta k podnikání? 


Na to se mě ptala Zuzka, která vytvořila projekt Your African Happiness napsat pár slov do článku na téma Ženy, které na mateřské začaly podnikat. Bylo fajn si na otázky odpovědět a zreflektovat si svou cestu. V tomto článku se dozvíte, co mi pomohlo dostat se tam, kde teď jsem.


Povíš mi  něco málo o tobě a co teď děláš?


Jsem koučka životní spokojenosti, lektorka prožitkového intuitivního tance, zakladatelka projektu Žijte sebe, psycholožka, nadšenkyně do propojení těla a mysli, maminka dvou holcicek a šťastně vdaná žena. Při prožitkovém koučování a tanci vedu lidi k nacházení odpovědí ve svém srdci.

Baví mě se s nimi společně zasnívat a hledat cesty k uskutečňování jejich vizí.

Hledat cesty k vnitřní spokojenosti.

Toto mé počínání jsem začala realizovat díky úžasnému životnímu milníku, kterým je rodičovská dovolená. Nazývám ji, krom času péče o děti, také jako životní příležitost pro vytvoření si vlastní cesty životem.

Co tě inspirovalo k tomu začít podnikat na mateřské? 


Můj záměr živit se tím, co mě baví a to ve svobodě, tedy sama na sebe či v rámci projektů, které si sama vyberu, vznikl už před mateřskou. Svoboda je pro mě jedna z nejdůležitějších životních hodnot, takže myslím, že rodičovská nerodičovská, jednou by mě tam má duše stejně zavedla;).

Ale to, že jsem šla na rodičovskou s tímto záměrem je, myslím, jedna ze zásadních věcí, díky které se mi daří realizovat své sny. Dávám si záměry. Na každých pár let dopředu, na jednotlivé roky, měsíce, týdny i dny;). Miluji třeba otázku, kterou si dávám po probuzení a zní "jaká je má vize/záměr/přání pro dnešní den?"

Rodičovská pak pro mě byla takovým zásadním časem zlomu, kdy se do podnikání přehoupnout. Kdy jindy máte pár let jen ve své režii? Jasně, spousta času padne na péči o děti. Ale zbytek času a energie už je jen pro vás. Ne pro nějakého zaměstnavatele, který vám říká, kdy máte vstávat, dorazit do kanceláře či kdy si můžete vzít volno.

Co bys poradila ženám na mateřské, které uvažují o podnikání? 


Zkoumejte, hledejte, pátrejte, kam vás táhne vaše srdce. Až to zjistíte, začněte si budovat půdu pod nohama, po které budete moci postupně vyrazit na cestu k vašim cílům a snům. Najděte si k sobě ty průvodce, třeba právě kouče, mentory, psychoterapeuty či jiné osoby. Podpora je ten největší luxus, který stojí za to si dopřát. Díky té si cestu k životu po rodičovské podle vašich přání vytvoříte snadněji, rychleji a radostněji. Kdy jindy, než na rodičovské. Kdy jindy dostanete tento několikaletý životní milník k překopání života podle sebe.

 Můžeš nám dát pár tipů, které ti ty začátky ulehčily?


Tip č. 1

Najít si podporujícího muže;). Přiznávám veřejně, že bez jeho podpory by má cesta k seberealizaci nebyla tak růžová. Jsem nesmírně vděčná, že můj muž respektuje moji potřebu růst a seberealizovat se. Že mě v tom podporuje a přeje mi být šťastná. O tom ve vztahu přece jde, dát jeden druhému prostor být i sám sebou.

Ale i zde jsem si připravila půdu. Vytvořit si kolem sebe podpůrné prostředí je důležitý krok na začátek. Dát ostatním kolem sebe vědět, že podporu potřebujete, že je pro vás důležitá.

A hlavně to říci i sama sobě. "Jsem pro sebe důležitá a potřebuji prostor pro sebe, pro svou realizaci". 

I když nevíte, v čem budete chtít podnikat, oznamte svým mužům a rodině, že během rodičovské budete chtít na sobě pracovat, vzdělávat se, mít čas i pro sebe. Tím pádem nevyhoříte. Budete růst, vzkvétat. Co víc by si vaše okolí mohlo přát;).

Kdybych si ten prostor od začátku nebudovala a nekomunikovala mé záměry svému muži, nemuselo by takto podpůrné prostředí vzniknout. Prostor pro sebe jsem si u něj doslova zarezervovala dopředu;).

A nemusí to být jen podpora vašeho muže. Ať už ho máte či ne, máte také svou rodinu, kamárady, známé. Rozvíjet své vztahy a pečovat o ně, to je cesta k životní spokojenosti.

Bez nich to nejde.


Tip č. 2

Věřte a sněte.

Toto je hodně důležité! Nebyla bych tam, kde jsem - a tím myslím hlavně "plnit si život tím, co mě těší, baví a naplňuje" - kdybych si v představách nevykreslovala své vize. Kdybych nevěřila, že se mohou naplnit.

Dokážeme totiž vše, co si umíme představit. Vizualizovat a snít, to je cesta k realizaci našich přání.

V mém životě se přihodil jeden dost důležitý moment. Byl tak emočně nabitý, že ještě teď, po asi 12 letech, si vybavím každý jeho detail.

Byli jsme s mužem na první společné dovolené. Projížděli jsme autem ostrovy Korsika a Sardinie a přespávali ve stanu. Jednoho rána jsem se probudila a zalil mě obrovitánský pocit štěstí. Nedá se to ani popsat. Probudila jsem se a na každé buňce v těle jsem cítila toto

"Budu v životě šťastná. Budu dělat to, co mě baví. Budu žít život podle sebe"

"Můžu být šťastná"

"JÁ budu štastná"

Jakoby nebyla žádná jiná cesta, žádná jiná možnost. Jen tohle a já. Celá jsem se koupala v tomto pocitu. Jako bych se probudila do zázraku, kde všechny mé pochyby a nejistoty odpluly.

Tak čistě a jasně jsem to vše v tu chvíli viděla a cítila.
A hlavně, uvěřila.

Samozřejmě, tento moment za mě neudělal všechnu tu práci, aby se tak stalo. Ale už jen to, že jsem to zažila, ten pocit, podvědomí uvěřilo a touto cestou kráčelo společně s mými vědomými kroky. Ke štěstí. Rozhodnutí padlo. Být šťastná a vzít za to zodpovědnost. Ne se koupat v pocitech sebelítosti.


Tip. č. 3

Pokud můžete, našetřete si alespoň nějaký obnos peněz před rodičovskou pro sebe a opravdu si ho pro sebe nechte! Na své vzdělávání či investici do začátku podnikání. Nejste tak závislí na nikom, zda vám to dovolí či zda  vám na to peníze.

Ale na druhou stranu se přimlouvám, ať to není překážka či důvod k nekonečnému oddalování mít děti. Mít děti je krásná věc. Nic tím nekončí. Život jde dál a stále je plný možností! I s dětmi.

Co by jsi chtěla, aby čtenáři po přečtení udělali?

Budu moc ráda, když se po přečtení tohoto článku na minutku zastavíte, zavřete si oči a představíte si...

.... jak chcete svou rodičovskou prožít?

.... co si z ní chcete odnést? 

... k čemu všemu jí chcete využít?

Představujte si, že už se to děje. Že žijete svou mateřskou dle vašich představ. Že pracujete na realizaci vašich snů v podnikání či čímkoliv, co je pro vás důležité.  Co v té představě děláte? Jak se chováte? Jak vypadáte? Jak se cítíte?

Na závěr se mi chce říci, že rodičovskou a podnikání vnímám jako nejintenzivnější osobnostní růst. V obou těchto oblastech se samy sobě odhalite, jako nikdy. Je to chvílemi cesta trnitá, ale i krásná. Cesta k našemu pravému já.


S láskou

Monika


PS: pokud se chcete společně se mnou v rámci koučování podívat na to, jak si vybudovat pevnou půdu pod nohama pro vaše další počínání po rodičovské, napište mi.